Význam předčasné detekce rakoviny dásní
Patřím k těm lidem, kteří si myslí, že informace je zlato. Proto se s vámi dnes podělím o jedno téma, kde nabitý poklad vědomostí skutečně může znamenat otázku života a smrti: rakovinu dásní. Já sám jsem se setkal s touto zákeřnou nemocí ušklebek osudu, když mi moje drahá teta zemřela právě na komplikace spojené s touto diagnózou. Povídalo se, že kdyby si všimla nějakých varovných signálů dříve, možná by se její příběh vyvíjel jinak.
První příznaky: Není všechno tak růžové, jak bychom si přáli
Pokud si myslíte, že rakovina dásní je něco, co vás nikdy nemůže potkat, neboť jste těmi, kteří své zuby udržují v křišťálové čistotě, mám pro vás smutné zprávy. I já si své chrupu velice vážím a dokonce jsem si už jako malý kluk přál, aby mi jeden den dorostly rovnátká, jako měl můj oblíbený fotbalista. Rakovina dásní je však záludná a není výběrčí. Může postihnout naprosto každého, a to i bez ohledu na to, jak pečlivě si čistíte zuby. Není to právě to nejdůležitější věc v životě?
Typické příznaky, na které byste měli dát pozor, jsou například bolesti dásní a zubů, které neustupují ani po výměně zubní pasty a dokonce ani po tom, co jste si konečně koupili ten vytoužený elektrický kartáček. Dalším varovným signalizatorem může být také krvácení z dásní, a to i při nejopatrnějším zatlačení kartáčku.
Mimořádné případy, kdy byste měli být mimořádně ostražití
Rakovina dásní se vyskytuje v různých formách a projevech, a tak se může stát, že se u Vás vyskytnou i poněkud netradiční příznaky. Když jsem byl mladší, jednou mi učitelka na základní škole řekla, že nejpodstatnější je být zvědavý. Takže když zjistíte něco nového o svém těle, které by mohlo naznačovat, že se něco děje, myslím, že je to dobrý důvod se víc zajímat. A o co konkrétně se může jednat?
Jedním z těch méně tradičních příznaků může být například pocit, že máte něco uvízlé v krku, přestože jste před chvílí nic nejedli. Možná jste si to ani nevšimli, ale možná jste si také říkali, že to musí být jen nějaký nepatrný nepříjemný pocit. Jenže ono to tak vždy nebývá. Někdy může jít o velmi důležité varovné signály."
Metody, jakými se léčí rakovina dásní: Lépe předem než později
Takže, co když jste ve svých dásních objevili něco podezřelého? Především si řekněme, že je dobré neztrácet hlavu. Je pravdou, že rakovina dásní je vážnou diagnózou, ale je také pravdou, že včasně zjištěná a léčená rakovina má výrazně lepší prognózu. Je to trochu jako při skládání kostiček Rubikovy kostky - pokud ji rozpoznáte a chápete, jak na to, může to být velmi uspokojivé a zvládnutelné.
Rakovina dásní se nejčastěji léčí kombinací chirurgických zákroků, radioterapie a chemoterapie, v závislosti na stadiu nádoru a celkovém zdravotním stavu pacienta. Je to jako hra na šachy. Musíte se rozhodnout, jakou strategii zvolit a jaké tahy provést, abyste vyhráli.
Dožití po rakovině dásní: Boj, který stojí za to vyhrát
Na závěr bych chtěl říct, že rakovina dásní není věta. Je to sice těžký boj, který si vyžaduje mnoho odvahy, ale je to boj, který můžete vyhrát. Tak, jako když jsem se snažil naučit svého syna Viléma jezdit na kole. Bylo to těžké a mnohokrát skončil na zemi, ale nakonec to zvládl a teď jezdí bez problémů. Také vy můžete zvládnout tuto výzvu.
Nejdůležitější je být obezřetný a povědomý o svém těle a svých dásních. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, nepodceňujte to. Obraťte se na svého zubaře nebo doktora. Pamatujte, že včasná diagnóza může velmi napomoci v úspěšné léčbě. A v neposlední řadě, neztrácejte naději. Stejně jako moje dcera Radka, která se nevzdala, když nemohla přijít na to, jak vyřešit složité matematické problémy. Nakonec se jí to podařilo, a já vím, že i vy můžete zvítězit v boji s rakovinou dásní.
Napsal Jaroslav Smrček
Vše od autora: Jaroslav Smrček