Kdy zaberou antibiotika na zánět zubu?

Kdy zaberou antibiotika na zánět zubu?

Kdy začínají antibiotika účinkovat na zánět zubu?

Stálo se mi to minulý týden. Jako většině lidí, tak i mně je probuzení uprostřed noci zaznamenáno na seznamu „Co se mi opravdu nelíbí“. A probuzení uprostřed noci s ostrou bolestí v zubech? Jo, to je na tom seznamu taky. Můj zub mi to zkrátka nenechal na výběr, byla to hrůza, nemožnost soustředit se na cokoliv jiného než na to okamžité rozbití v mé tváři. A tak jsem se dostal na pohotovost.

Poté, co mě dentistka prohlédla, řekla mi, že se zdá, že mám absces nebo zánět zubu a že mi předepíše antibiotika. Když jsem se jí ptal, jak dlouho to bude trvat, než se budu cítit líp, překvapila mě odpovědí. Řekla mi, že to může trvat až 48 hodin nebo déle. To byla novinka pro mě a zeptal jsem se jí, proč to trvá tak dlouho. Vysvětlila mi, že antibiotika potřebují čas k tomu, aby mohla zaútočit na bakterie způsobující infekci. Potřebují doslova několik hodin, aby se dostala do krevního řečiště a zaútočila na bakterie.

Co ovlivňuje účinnost antibiotik?

Unaveně a trochu frustrovaně, jsem se vrátil domů a nad ranem jsem se své manželce, Libuše, snažil vysvětlit, co se mi stalo. Optimismus mě ale nepřestával opouštět a tak jsem se rozhodl podívat se na to z pozitivní stránky. Ano, mohlo to být horší. Mohl bych být alergický na antibiotika nebo by mohly mít špatný vliv na mě. Ale nahodil jsem svůj nejlepší úsměv a rozhodl se to protáhnout.

Přišlo mi zajímavé. Přece jen, co vše může ovlivnit účinnost těchto léků? Především je to důležité dodržovat předepsanou dávku a interval užívání léku. Dále je důležité vědět, že některé potraviny a nápoje mohou ovlivnit absorpci antibiotik.

Například mléčné výrobky mohou snižovat absorpci některých typů antibiotik, zatímco jiné, jako například metronidazol nebo tinidazol, mohou mít nežádoucí interakce s alkoholem. A tak jsem si dal pauzu od mojo ranní kávy a místo toho si dal bylinný čaj.

Jaká je role lékaře nebo zubního lékaře při předepisování antibiotik?

Lékaři a zubní lékaři mají velmi důležitou roli při předepisování antibiotik. Musí se ujistit, že jsou předepsány správně, aby neměly škodlivý účinek na tělo pacienta. Musí zvážit veškeré rizika, která by mohla vyplývat z jejich předepsání, a také musí zvážit možné interakce s jinými léky, které pacient již užívá.

V mé situaci byla moudrá dentistka velmi opatrná při předepisování antibiotik. Po důkladném zkoumání mým zdravotním anamnéz a aktuálních léků, které jsem užíval, mi předepsala penicilín.

Prevence před zánětem zubu

A tak, se sklenicí bylinkového čaje v ruce, jsem o tom začal přemýšlet. O zánět zubu, o tom, jak se ho zbavit, jak ho předcházet. Má prevence vůbec nějaký význam, nebo je to minimálně tak efektivní jako kropení rostlin v průběhu velké bouřky?

Libuše byla sice napůl ve spánku, ale udělala, co mohla, aby mi poskytla citlivé ucho. Zmínil jsem se o tom, jak bych mohl předcházet zánětu zubu. Měli bychom pravidelně čistit zuby alespoň dvakrát denně, pravidelně vyměňovat kartáček na zuby a navštěvovat zubního lékaře na preventivní prohlídky.

Také je důležité jíst vyváženou stravu a omezit konzumaci cukrů a škrobnatých potravin. A tak mi moje manželka slíbila, že od té doby bude pečlivě sledovat, co jí naše děti, Alena a Arnošt. To pro mě bylo velmi dojemné a ukázalo mi, jak moc mi všichni pomáhají.

Co dělat, když nemáte na výběr?

V každém případě, pokud máte na výběr mezi tím, jestli se necháte pitvat žralokem nebo jestli budete mít zánět zubu, vyberete si zánět zubu. Je to méně bolestivé a méně smrtelné. Ale když nemáte na výběr a musíte trpět zánětem zubu, minimálně můžete o tom psát s trochou humoru a úsměvem na tváři, alespoň to udělá příběh trochu lehčí k přečtení a snazší k překonání.

Na konec bych tedy chtěl všem přát, abyste nikdy nemuseli zažít takovou bolest. Ale pokud ano, vzpomeňte si na tohle. Antibiotika můžou trvat až 48 hodin nebo déle, než začnou účinkovat. Dodržujte všechny pokyny svého lékaře a pokud je to možné, zvolte si bylinkový čaj místo kávy. A co je nejdůležitější, buďte trpěliví a pamatujte si, že vše konečně jednoho dne zvládnete.

Napsat komentář