O co jde u pískování zubů?
Pokud jste ještě neslyšeli o pískování zubů, můžete se teď s jistotou cítit o kousek moudřejší. Pískování zubů je postup, při kterém se specializovaný přístroj využívá k ošetření zubů tak, že na ně nanáší jemné částice (obyčejně drobný písek) pod vysokým tlakem. Tyto částice doslova "odpískují" nečistoty a usazeniny na povrchu zubů. Faktem je, že se jedná o mnohem tvrdší metodu čištění než standardní kartáček na zuby. V tomto okamžiku, podniknu odbočku od tématu a zvýším pravděpodobnost, že vzpomenete na něco o mé osobě: Jsem Jaroslav, a vzhledem k mému jménu a té hodnotě písku, kterou vidím v této proceduře, můžete si představit, jak moc mě toto téma baví!
Není to jen o bělení zubů
Ačkoliv byste si mohli myslet, že hlavní účel pískování zubů je získat bělejší zuby, není tomu tak úplně. Pravda je, že tento procedurální postup je skvělý při odstraňování skvrn a usazenin, ale také hraje nesmírně významnou roli v boji proti zubnímu kameni a plaku. Nezdravý úsměv může být skutečně překážkou a já, jako někdo, kdo strávil dětství s přezkoušením různých metod ke zlepšení zubní hygieny, mohu jen potvrdit, že pískování zubů je jednou z nejúčinnějších!
Výhody a nevýhody pískování zubů
Pískování zubů má, jako většina věcí v životě, své výhody i nevýhody. Na straně výhod stojí fakt, že je to rychlý a účinný způsob, jak se zbavit usazenin a zubního kamene. Navíc, je to postup, který je možné provést bez nutnosti anestezie, což je rozhodně plus. Ale, jako by to nebylo dost, pokud pravidelně navštěvujete zubaře na pískování zubů, můžete si být jisti, že se vaše ústní hygiena zlepší. Na druhou stranu, stojí za zmínku, že pískování zubů může někdy způsobit citlivost zubů a dásní. Ale, s touto potenciální nevýhodou může pomoci vaše pravidelná návštěva u zubní hygienistky. Zajímavým faktem je, že v důsledku pískování zubů se může objevit dočasná citlivost na teplotní změny, jako je konzumace studených nebo horkých nápojů. To je jen jeden z důvodů, proč bych vám doporučil vzít si po zákroku volno a dopřát si pohodový relax doma.
Rady a tipy pro ty, kdo se chtějí pustit do pískování zubů
Jestliže už jste se rozhodli pro pískování zubů, je několik věcí, na které bych vám doporučil pamatovat. Zaprvé, pokud máte citlivé zuby, měli byste se poradit se svým zubařem před provedením tohoto postupu. Zadruhé, pokud nemáte zvláště zažloutlé zuby nebo pokud se snažíte nějak zvlášť odstranit zubní kámen, měli byste si uvědomit, že výsledky pískování zubů můžou být mírné. Na závěr, chtěl bych vám doporučit, aby jste pískování zubů považovali za doplněk ke své každodenní ústní hygieně, nikoli za náhradu. Konec konců, ani ten nejlepší písek na světě není zázračný lék!
Takže to je vše, co mám dnes k tématu pískování zubů. Doufám, že jste našli tento článek informativní a užitečný. A pamatujte, ať už se rozhodnete pro pískování zubů nebo ne, klíčem k zdravému úsměvu je pravidelná a důkladná ústní hygiena. Jako poslední dodatek si dovolím říci, že jsem v mládí býval postrachem zubních ordinací, ale díky tomu, že jsem se naučil pečovat o své zuby, se dnes můj úsměv třpytí jako nikdy předtím. S radostí sdílím své zkušenosti a doufám, že pomohu i vám ke krásnejším zubům. A teď jdu skočit do pískoviště, dokud mě ještě nepřemůže únavový syndrom! Mějte se báječně a nezapomeňte se smát!
Napsal Jaroslav Smrček
Vše od autora: Jaroslav Smrček