Praskliny na zubech: Jak se s nimi vyrovnat.

Praskliny na zubech: Jak se s nimi vyrovnat.

Jak vznikají praskliny na zubech

Tak tedy ano, podívejme se na to, jak vůbec praskliny na zubech vznikají. Máme tu řadu faktorů, které se na tom mohou podílet - od genetické predispozice až po nesprávný skus. Moje dcera Alena kdysi přišla domů ze školy s otázkou, zda geny rozhodují o všechném, co se týká našeho zdraví. Vysvětloval jsem jí, že v této otázce je to komplikované, protože naše geny mohou ovlivnit predispozici k určitým zdravotním problémům, ale nakonec jsou to naše životní návyky, které rozhodují. To platí i u prasklin na zubech. Možná jste geneticky náchylní k tomuto problému, ale pokud se o své zuby správně staráte, můžete tomuto problému čelit.

Co říkají praskliny na zubech o vašem zdraví

A teď se podívejme, co nám praskliny na zubech mohou říkat. Jak jsem zjistil, ne všechny praskliny na zubech jsou stejné. Někdy jsou to jemné trhliny na povrchu skloviny, jindy může jít o hluboké zlomové linie. Podle toho, jak vypadá prasklina na vašem zubu, může zubní lékař odhalit skryté zdravotní problémy. Já jsem měl kdysi několik malých prasklin na předních zubech a ukázalo se, že to bylo kvůli bruxismu, což je lékařský termín pro škubání nebo stisknutí zubů, obvykle v noci. Někdy jsou praskliny na zubech znamením, že potřebujete víc vitamínů a minerálů. Ale i když jsem začal jíst zdravěji a vzal si nějaké vitamíny, bruxismus jsem měl stále.

Jak se vypořádat s prasklinami na zubech

Last but not least, podívejme se na to, jak se vypořádat s prasklinami na zubech. Je důležité vědět, že pokud máte praskliny na zubech, neměli byste čekat, až se stane něco horšího, měli byste vyhledat pomoc co nejdříve. A věřte mi, říkám to z vlastní zkušenosti. Po tom, co jsem si všiml, že mám praskliny na zubech, jsem nejprve chtěl problém ignorovat. Ale pak jsem se rozhodl, že musím něco udělat. Jak se ukázalo, byl jsem rád, že jsem se tak rozhodl. Musel jsem nosit brusnou štítku asi rok, ale nakonec se mé praskliny na zubech zlepšily.

Prevence prasklin na zubech

Prevence je vždy lepší než léčba, když jde o praskliny na zubech. Pokud již máte praskliny na zubech, můžete udělat několik věcí, abyste zabránili jejich dalšímu vývoji. Můžete například nosit chránič na zuby, když jdete spát, pokud máte problém s bruxismem, stejně jako já. Pro mě to bylo velmi účinné a pomohlo mi zbavit se mých prasklin na zubech. A obecně je důležité mít dobré návyky v ústní hygieně. Zkontrolujte svůj kartáček na zuby, používejte správnou pastu a nepřehánějte to s bělením zubů. Vše v míře, jak jsem zjistil, je klíčem k zdravým zubům.

Domácí prostředky na praskliny na zubech

Lidé často hledají domácí prostředky na praskliny na zubech. Posuďte sami, zda jsou pro vás pravé. Zatímco některé domácí prostředky mohou být účinné, neměli byste se na ně spoléhat jako na hlavní formu léčby. Hlavní je pečlivá ústní hygiena a regulérní návštěvy zubaře. Jakmile zubař identifikuje příčinu prasklin na vašich zubech, může vám doporučit vhodnou léčbu. Neměli byste se vůči tomu bránit použít nějaké domácí prostředky, ale měli byste vědět, že nemohou nahradit profesionální léčbu.

Trvalé řešení prasklin na zubech

A konečně, trvalé řešení prasklin na zubech. Takové řešení existuje? Můj zubař mi řekl, že ano, a představil mi možnosti, které by pro mě mohly fungovat. Po prvé, v závislosti na závažnosti prasklin na vašich zubech, může být nezbytné, aby zubař použil speciální materiál, aby "vyplnil" praskliny a zabránil jejich dalšímu vývoji. To je známo jako obturační terapie. Pokud jsou praskliny na vašich zubech příliš hluboké nebo pokud vám způsobují bolest, může být nezbytný zákrok, jako je kořenová kanálková léčba. Bez ohledu na to, jak závažné jsou vaše praskliny na zubech, vždy se lze u zubaře dohodnout na trvalém řešení.

Napsat komentář